KONSERVATİF DİŞ TEDAVİSİ ( DİŞ DOLGULARI)?Diş Çürüğü Nedir?


Diş çürüğü, çoğunlukla dişin en dış sert dokusu olan mine, onun altındaki dentin ve zaman zaman da kök yüzeyini örten sement dokusunun harabiyete uğramasıdır.

Çürük Nasıl Önlenir?

1.Florlu bir diş macunu ile dişler günde en az iki kez 3 dakika fırcçalanmalı.
2.Her gün dişlerin araları diş ipi veya ara yüz fırçası yardımıyla temizlenmelidir. Besin değeri olan gıdalar tüketilmeli ve öğün aralarında bir şey yememeye özen gösterilmeli.
3.Azı dişlerinin ortasındaki derin fissürler koruyucu bir ajan ile (Fissür Sealent) kapatılmalı.
4.En az 6 ayda bir hekiminizi ziyaret ederek dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ :

Dişin çürük dokularının tamamı temizlendikten sonra oluşan kaviteyi (boşluk) uygun bir dolgu maddesi ile kapatılıyor, yüksek gelen yüzeyleri düzeltip şekillendirdikten sonra tüm dolgu yüzeylerin cilası yapılarak işlem bitirilir.
Dolgu materyalleri üç çeşittir:
I- KOMPOZİT DOLGU : Silikondioksit parçacıkları içeren bir plastik karışımdır. Diş rengindedir.Özel bağlayıcı ajanlar kullanılarak dişe yerleştirilir,dolgu materyali ışık cihazıyla sertleştirilir.
II- AMALGAM DOLGU: Gümüş,kalay,bakır alaşımının % 45-50 oranında civayla karıştırılmasıyla meydana gelir. Rengi gümüş olduğu için sadece arka grup dişlerde kullanılır.

III- PORSELEN DOLGU (İnlay/Onlay/Overlay): Kaviteden ölçü alınarak hazırlanır, bir sonraki seansta kaviteye uygun bir yapıştırıcı ajanı ile yapıştırılır, yükseklik kontrolu yapılarak bitirilir.
Alanya Dental Center unvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti.tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012