KORUYUCU DİŞHEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)Koruyucu diş hekimliği özellikle çocuklarda uygulanan bir yöntemdir. Dişler henüz çürümeden alınabilecek bazı önlemler vardır. Dişlerin olukları kapatılır. Bu yöntemde dişler ilk sürdüğü zaman olukları delik olur, çocuk yemek yediğinde bu olukların içine yemekler kaçar. Çocuk dişini fırçaladığında da oluk çok derin olduğundan içine kesinlikle ulaşamamaktadır. Özellikle 7 yaş altı çocuklarda dişleri el becerileri çok kuvvetli olmadığı için, dişler çok güzel fırçalanamaz.

Hijyen Eğitimi


Ağız diş bakımını eksiksiz yapmak ancak eksiksiz bilgi ile mümkün olur.
Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının öğretilmesi, beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve ağız diş sağlığının öneminin anlatılmasını içeren hijyen eğitimi, eksik bilgi kalmamasını sağlar. Bu eğitim çocuklar için olduğu kadar büyükler için de önem taşır.

Fissür Örtücüler ( Sealent)

Bu yöntemde, bu oluk yapısının içerisi kapatılır. Bu yöntem ilk 6 yaş dişleri çıktığında uygulanır ve 12 yaş dişlerinde uygulanır. Diğer dişler de hekimin isteğine bağlı olarak uygulanır. 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Çocuklar abur cubur çok tükettiğinden bu yöntemle dişin oluğunu kapatan malzeme aşınabilir, o yüzden de 6 ayda bir kontrolü gerekmektedir.

FLOR UYGULAMALARI

Bu tedavi muayenehanede yada evde uygulanan çeşitli florlar verme şeklinde olur. Bu uygulama belirli periyotlarla tekrar edilir.
Alanya Dental Center unvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti.tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012