PANORAMİK X-RAYTek bir filmde sinüsleri, dişleri, dişleri saran kemiğin yüksekliği, düzensizlikleri, dişlerin arasındaki boşlukları, kist, tümör gibi oluşumları görülür. Aynı zamanda karışık dişlenme döneminde hem süt dişlerin hemde altından gelmekte olan kalıcı dişlerin pozisyonları hakkında bilgi verir.

Özellikle implant yapılacağı zaman kemiğin içinde bulunan sinirler, sinüsler ve diğer anatomik yapılar, özellikle alt çenede madibuler kanal ve foramen apikale, üst çenede ise maxiller sinüsler büyük önem taşımaktadırlar.

Yirmi yaş dişlerin ve gömük dişlerin çekimi, çekim sırasında kırılma riski olan dişlerin işlemden önce rutin olarak panoramik filminin alınması şarttır.

Kanal tedavisi teşhisi konulan dişlerin kök uçlarında herhangi bir (lezyon) iltihabin olup olmadığı, köklerin şekli, eğriliği, ve tedavinin bitiminde elde edilen sonucu görmek için panoramik filminin önemini arttırmaktadır.

Sonuç olarak panoramik filminin avantajları diğer küçük filmlere göre : daha konforlu, daha hızlı ve daha az radyasyon ile daha fazla bilgi elde edilmektedir.
Alanya Dental Center unvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti.tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012