İmplant Nedir:Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan, titanyum metalinden imal edilen; plak, vida ve çivilere implant adı verilir.
Eksik diş veya dişlerin yerine bir ya da daha çok implantın yerleştirilmesi işlemine implantasyon adı verilmektedir.

Diş hekimliğinde kullanılan implantlar; vida veya silindir şeklindedir.
Yaklaşık olarak diş kökünün boyutlarında (6- 16 mm) ve (3.2- 4.8 mm) çapındadırlar.Ayrıca kemik seviyesi kısa olduğu durumlarda daha kısa ve daha kalın implantlar kullanılmaktadır.
İmplantlar eksik dişlerin görevlerini üstlenirler.

İMPLANT YAPIMININ BEŞ AŞAMASI

1-Muayene

Diş hekimi hastanın ağız içi muayenesi yaptıktan sonra hastanın genel sağlık durumunu da değerlendirir. Eğer hastanın genel sağlık durumu implant uygulamasına elverişliyse, çekilecek özel bir röntgen ve ağızdaki dişlerin durumuna göre, dişhekimi kullanılacak implantın tipi, kalınlığı ve uzunluğuna karar verir.

2-Operasyon


İmplantın yerleştirilmesi lokal anestezi ile yapılır. İnsizyon dişeti üzerinden yapılarak kemikte uygun aletlerle implantın yerleştirileceği yuva açılır. İmplant bu yuvaya yine özel aletler kullanılarak yerleştirilir. Dikişler atılır, hastadan bir film daha alınır, ve son olarak hastaya operasyon sonrası eğitim verilir.

3-İyileşme safhası


İmplant yerleştirildikten sonra, kemikle bütünleşmesi için belli bir zaman geçmesi gerekmektedir. Bu süre minimum 3 aydır. Bu süre içerisinde gerekirse hastaya geçici bir protez uygulanabilir. Hastalar uygulanan implantların üzerine direk çiğneme yükü vermeden normal beslenmelerini yapabilir. İyileşme süresi sırasında, implantı uygulayan hekim belirli aralıklarla hastayı kontrollere çağırır ve gerek görürse tekrar bir röntgen isteyebilir.

4-İmplant Üst Yapısının Yerleştirilmesi


İyileşme süresi tamamlanıp implant çevresi tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implantın üzerine ( Abutment ) üst yapısı yerleştirilir.

5-Protezin Yapılması


Yapılacak olan proteze uygun ölçü maddeleri ile çok net bir ölçü almak gerek. Protez tek bir kron, köprü, parsiyel veya tam protez şeklinde olabilir.Alanya Dental Center unvanı Alanya Artur Diş Polikliniği Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti.tarafından kullanılmaktadır. Mersis No : 0048052945400012